Шешори-2006: злива етно-музики
// Олена Синицька   
31.07.2006 23:40
Шешори-2006Ось вже вчетверте гостинні Шешори радо вітають учасників та численних гостей міжнародного фестивалю етнічної музики та лендарту. Певно, що має цей захід надзвичайну привабливість – як інакше бо пояснити невпинно зростаючу кількість відвідувачів?
Далекого 2002 року лише кілька сотень мужніх прихильників гірських ландшафтів й фолькової музики доєдналися до дійства, а сьогодні організатори вже ведуть мову про “критичну” кількість відвідувачів – понад 10 тисяч. На прес-конференції, що відбулась 12 липня, вже йшлося про переведення заходу на комерційну основу, проте поки що це питання лишили відкритим – мовляв, із встановленням обмежень шешорський фестиваль втратить свою самобутність й особливу атмосферу.

Шешори-2006А втрачати дійсно є що. Шешори – мальовниче гуцульське село, яке тягнеться на кілька кілометрів вздовж річки Пістиньки. Поруч – галявини, різнотрав’я, смерекові ліси. В Шешорах збереглися гуцульські мелодії, традиції і ремесла. Як кажуть гуцули, гори течуть молоком і медом – карпатська інтерпретація біблійного описання раю. Ті, кому бодай раз пощастило сюди потрапити, немов світлішають й очищаються завдяки непорушному й магічному зв’язку людини з природою.

Проте, на жаль, не усі відвідувачі фестивалю дотримуються правил елементарного поводження з природними скарбами – й ось під ногами невпинно зростає батарея порожніх пластикових та скляних пляшок. Перша заповідь кожного туриста - “насмітив – прибери”, видно, для багатьох є лиш порожнім звуком. А шкода – бо гори не заслужили на свинське ставлення.

Враження від дійства лишились добряче “підмоченими”. На відміну від попереднього року, погодні умови не так балували відпочивальників. Неодноразові зливи не лише спричиняли малу кількість слухачів під сценою, але й зірвали виступ гурту "Перкалаба" – хедлайнерам останнього дня фестивалю, – добряче попсувавши режисерську апаратуру.

Окрім добірної й насиченої музичної програми цього року Шешори тішили гостей кінопоказами в Народному домі, організованими тематичним екскурсіями та майданчиками-майстернями танців. Шешори-2006 вперше представили документальні роботи у форматі “етно”, створені режисерами з України, Франції, Німеччини, Польщі та Бельгії. До кіно програми фестивалю увійшло близько 20 робіт як українських, так і зарубіжних митців.

Справжня інтрига тривала до настання вечірніх виступів, коли на великій сцені один за одним з'являлись як найпопулярніші українські виконавці, так і музиканти із світовою славою, що презентували етнічну музику у найхимерніших її сучасних інтерпретаціях. Цього року на шешорській сцені виступали музиканти з Бєларусі, Великобританії, Естонії, Німеччини, Польщі, Румунії, та, звісно ж, України. Візитівка фесту – не лише автентика у виконанні народних колективів, а й найрізноманітніші сучасні варіації на фолькові теми. Радо зустрічали не лише “ДахуБраху”, “Гайдамаків” й “Перкалабу” як улюбленців фестивалю, але й усіх, хто долучився до творення музичного дійства. Окремою гучною цьогорічною подією став виступ всесвітньовідомого румунського гурту Fanfare Ciocarlia (премія Бі-Бі-Сі Planet Award 2006 в категорії “Європа”).

У перший день фестивалю, 12 липня, Шешори радо вітали київсько-кишинівський гурт “ХО!”, естонський гурт “Vagilased”, вінницький гурт “Очеретяний кіт” (який через технічні причини відіграв повну програму лише в останній день фесту). Справжнім фурором стали-таки “Гайдамаки” як справжні улюбленці публіки, а “контрольним в голову” і були ті самі румунські “Фанфари”. Запальна духова суміш румунсько-балкансько-циганської музики немов за порухом чарівної палички перетворила слухачів на дружній танцюючий натовп. Ще мить – й усі забули про сорокахвилинний саундчек майстрів. Адже мета виправдовує засоби.

Другий фестивальний день запам’ятався як найбільш, власне, етнічний. Суміш родинних колективів, фольклорних гуртів; британських та ірландських мелодій у виконанні Джонатана Шорленда та Кліфа Степлтона – таким було шешорське 13 липня. На десерт вирішено було залишити київську “ДахуБраху”, німців “Di Grine Kuzine” й вже добре відомих з попередніх виступів у Шешорах київських музик – “Гурт Йо'Гурт”. Як завжди, під час виступів йогуртівців хочеться не лишень слухати й дивитись, але й брати безпосередню участь у творенні єдиного енергетичного потоку у такт музиці - ось такий він, цей українсько-ірландський квазі фольк.

Третій й завершальний день 14 липня відзначився виступами чернівецьких “Гуцул Каліпсо”, “Пропала грамота” із Кам’янця – Подільського, “наГуаль” з Білорусі, відомими й готичними “Вій” та львівським “Бурдоном”. За сприяння Польського інституту гості фестивалю мали змогу насолодитись виступом співачки й скрипальки Йоанни Словінської, а вогняне шоу й виступ франківської “Перкалаби” з новою програмою “ГрубаБабаГруба” поставили крапку на цьогорічних Шешорах.

Що ж, музичний рівень фестивалю вже успішно подолав рівень “аматорського”, проте й до професійного європейського ще занадто багато роботи. Кожне свято має свої позитивні та негативні риси, проте на те й воно свято, щоб лишались у пам'яті крізь роки лише теплі й приємні спогади. Адже Шешори-2006 – це, передусім, зв'язок між людиною та навколишнім світом, між різними напрямками мистецтва, між фестивалями, країнами та культурами, між усіма, хто тут перебуває.

Олена Синицька
Коментарів (7)
RSS-стрічка
1. 01-08-2006 18:32
 
Паршивенька стаття. 
Єдине, що запає в око те, що програмка фествиалю передрукована вміло і без переробок. Але ж пересічному читачеві цього не довідатись. 
І орфографія пасе задніх. 
В принципі, як і весь звіт. Жодного слова про майстерні, приємність місцевих жителів та ... фоток. 
Це ще радше піде як лист другу чи твір в 5 класі на тему "як я провів літо", ніж репортаж.
[ гість ]
 
Martini
2. 01-08-2006 19:09
 
Дякуємо за критику! :) 
Щодо фото то величезну кількість їх можна знайти на http://community.livejournal.com/sheshory/ 
 
Щодо відсутності наших фото, то на жаль це проблема не залежна від нас, організатори давали акредитацію лише на одну людину, тож спеціально фотокора відрядити на фест ми не мали можливості.
[ гість ]
 
Vitaliy
3. 02-08-2006 02:45
 
2 Martini
Прошу обгрунтувати зауваження до орфографії - можливо, ви - нове слово в українській філології, її непризнаний геній. 
 
Програмка і прес-реліз - це різні речі ;)  
 
Можете лишити свою електронну адресу, й вам особисто буде вислано "твір для 5 класу" на тему "Гостинність місцевих жителів", бо це не туристичний сайт.
[ гість ]
 
Syny4ka
4. 04-08-2006 15:47
 
2 Martini
2 Martini. Що тобі не подобається? Стаття як стаття! Якщо такий розумний , то візьми сам і напиши! 
 
У Шешорах, та й взагалі у Західній Україні я був вперше, бо сам з Донбасу. Вражень купа! Дійсно,, сподобалися дуже місцеві селяни - вони такі привітні, добрі, ні від кого не чув жодного поганого слова в бік гостей фесту. Безкоштовно давали дрова для вогнища, гарячу воду, телефони заряджати, ще й годували! Хоча ми їм лише за 2(!) доби заплатили 10 грн за палатку, в якій мешкало троє людей. Природа там надзвичайна! Особливо приємно було купатися в гірській прохолодній річці...
[ гість ]
 
ilia
5. 04-08-2006 16:08
 
2 Martini
ilia ,а про це жодного слова. 
 
Автор передрукував пів програмного листка, що давався в разі реєстрації. І не думайте, шановна пані, що я не знаю ЩО таке прес-реліз.
[ гість ]
 
Martini
6. 08-08-2006 17:40
 
2 Martini
2 Martini 
 
дивно спостерігати вашу стурбованість стосовно використання інформації, наданої організаторами. перегляньте програмку ще раз, і ви переконаєтесь, що говорити про передрук "половини" у даному разі не коректно з вашого боку.
[ гість ]
 
syny4ka
7. 19-08-2006 14:37
 
2 Martini
В будь-якому разі Шешори - то супер і не потрібно псувати один одному настрій і враження
[ гість ]
 
Starka

Коментарі можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.

 
< Попередня   Наступна >


Підписка на новини: