Чи є у музики мовні кордони?
// Віталій Прудиус, UAFormat.com   
24.08.2005 12:00

Грін ГрейВиявляється російська мова в Україні на межі знищення, а всі, хто нею розмовляє, співає, пише ризикують наштовхнутись на серйозні неприємності. Крім того, права російськомовного населення систематично порушуються і населення змушують слухати тільки українську, блокуючи доступ до іншомовної музики. Принаймні, так вважає гурт «Грін Грей», який на початку серпня звинуватив через ЗМІ владу у репресіях та тиску на російськомовні гурти та вирушив у тур протесту «Наше право». Спеціально до цієї акції була записана пісня «Наше право», знято до неї відео, видано диск та виготовлено спеціальну червоно-білу атрибутику. Прес-реліз акції читати просто огидно, від нього настільки тягне демагогією та популізмом, що навіть не знаєш сміятись чи плакати від того, що такі дешеві акції аля «Вибори-2004» досі можливі в Україні. Наведу кілька прикладів.

«Мы не играем в политику. Нас не интересуют чиновники. Но мы видим, что после выборов страну разделили в угоду чьему-то мировоззрению», говорять «Грін Грей». У той же час всі концерти акції «Наше право» супроводжуються палкими виступами (о)позиціонера Нестора Шуфрича, який зі сцени розказує глядачам аж ніяк не про музику, а проводить політичну агітацію.
Музиканти заявляють: “Песню не услышат, если она поется “не на том языке”. Теж дивна заява, якщо зважити на те, що російськомовні виконавці, у тому числі і ті, що підтримували під час виборів Віктора Януковича, мають цілком пристойну ротацію на всіх радіостанціях і музичних телеканалах. Візьміть хоча б «Алібі», Могілевську чи україномовних «Скрябіна» та «Другу ріку».
Ну, і остання теза «сіро-зелених», яка взагалі не піддається людській логіці: «Мы хотим петь для людей. НАШЕ ПРАВО петь для всей страны, а не для какой-то из половин». Та не зважаючи на це гурт відправився у тур виключно містами півдня України (Херсон, Миколаїв та Одеса) та Кримського півостріву, а от до Львова чи Франківська або хоча б до Києва музиканти чомусь не поїхали. Мало того, забули навіть про Донецьк із Луганськом. Проте тут скоріш причина в іншому – Східна Україна безперспективна для СДПУ(о), оскільки тамтешній електорат більш схильний до «Регіонів». 

Втім, це все політика. Давайте ближче до музики. Кому краще знати про реальний стан речей в українському шоу-бізі, як не людям, які у ньому обератються? Про ставлення до акції «Грін Грей» та можливе існування впливів влади на музикантів я вирішив розпитати лідера гурту «Тартак», Сашка Положинського, відомого своєю активною громадянською позицією та патріотизмом, який він ніколи не приховує.

UAFormat: Як ти ставишся до акції протесту «Грін Грей» – «Наше Право»? 
Сашко Положинський, ТартакСашко: Я не дуже багато знаю про цю акцію, але те, що я чув, не викликає позитивних емоцій – дуже схоже на провокацію...
UAFormat: Хлопці кажуть, що не хочуть співати українською, а їх ніби-то хтось змушує. Тебе хтось змушує співати українською?
Сашко: Мене ніхто не змушує – це моя рідна мова. Думаю, «Грін Грей» теж ніхто не змушує...
UAFormat: Ти маєш якісь бонуси з того що співаєш українською, а не російською, англійською чи якоюсь іншою мовою?
Сашко: Так маю! Це мова моїх батьків, моїх друзів, мого народу – тому всі ці люди слухають пісні «Тартака», добре їх розуміють, а для нас це дуже важливо!
UAFormat: Канал М1, на якому ти працюєш, досить несподівано, підтримав цю акцію і став фактично її головним інформаційним партнером. Щодня у ранковому та вечірньому шоу протягом 2 годин, які вони тривають, в ефірі роздають червоно-білу атрибутику, сингл "Наше Право" і проводять роз'яснювальну роботу. Як ти до всього ставишся і чи нема в тебе бажання піти з "М1"?
Сашко: У нас свобода слова та інформації – це по-перше. А по-друге, думаю, ця «підтримка» є звичайною рекламою – за неї платять і тому канал її показує... А відповідальність за зміст реклами несе рекламодавець. І в мене немає бажання йти з «М1» – цей канал на сьогодні найбільше підтримує українську музику і в тому числі мій власний проект «Свіжа Кров».
UAFormat: Припустимо, якби тобі топ-менеджмент каналу доручив в одному зі своїх проектів, скажімо "The best of", також проводити pr-компанію цієї акції, як це роблять ведучі "Guten morgen" і "Хорошоу". Якою була б твоя реакція?
Сашко: Мені б такого не запропонували...
UAFormat: Рівно рік тому, 24 серпня, на Майдані у Києві під час святкового концерту до Дня Незалежності гурт "Тартак" наживо перед багатотисячною аудиторією вперше виконав свою протестну пісню "Я не хочу бути героєм України". Через три місяці по тому, на одному з останньому виступів гурту перед 2-м туром виборів ти зі сцени висловив сподівання на те, що цю пісню тобі більше не доведеться виконувати при новій владі, бо вона втратить актуальність. Чи справдились твої сподівання? Чи залишається для тебе особисто "Я не хочу" актуальною та чи виконає її гурт цього разу у День Незалежності?
Сашко: Так, пісня, на жаль, лишається актуальною – наприклад, ветерани УПА досі не отримали заслуженого почесного статусу в незалежній Україні, за яку вони боролись... Ми таки будемо виконувати цю пісню і цього року...
UAFormat: Які ти для себе висновки зробив зараз, коли минув певний час 9 місяців після того шаленого осінньо-зимвого марафону? Чи не шкодуєш ти про свою участь у революції? 
Сашко: Звичайно, ні! Я не мав зайвих ілюзій, тому й не маю в чому розчаровуватися... Перші дні революції є найяскравішим епізодом мого життя!
UAFormat: Чи не набридла тобі політика та з ким буде Тартак під час парламентських виборів: з владою, з опозицією, з тими, хто більше заплатить чи з народом?
Сашко: Ні, політика мені не набридла і чим далі, тим вона мене цікавить все більше... Поки я в «Тартаку» «Тартак» завжди буде за Україну та український народ!

Таку позицію має Сашко Положинський. А що думають з приводу акції «Грін Грей» інші російськомовні українські музичні колективи? Про це я поцікавився у земляка з Херсону Франца, лідера українського гурту "Sбей Пепел`S", який вже кілька років як має київську прописку.

UAFormat:
Гурт "Грін грей" знаходиться в турі південними містами України на підтримку своєї акції протесту "Наше Право". Мурік із Дізелем кажуть, що їх мовні права систематично порушують та тиснуть через те, що вони не співають українською. 
Виступаючи від імені усіх російськомовних виконавців України ватага заявляє, що ті гурти, які співають російською, держава знищує, забираючи право співати тією мовою, якою вони хочуть. 
Sбей Пепел`S є командою, що була заснована в Херсоні, південному російськомовному місті, переважна більшість ваших пісень російською. Логічне питання: хто знищує "Sбей Пепел`S" та чи знищує взагалі? Чи відчуває гурт якийсь тиск зі сторони чиновників через російську мову? Яке твоє ставлення до цієї акції та чи вважаєш ти її доцільною?
Франц, Сбей ПеплзФранц: На мою думку музиканти "Грін Грей" не стільки захищають права свої та інших музикантів, скільки прагнуть додати собі популярності, використовуючи політичну ситуацію. Така акція - це дим без вогню, бо є багато можливостей співати російською мовою і ніхто не забороняє. До того ж ми співаємо обома мовами. У нашому наступному альбомі буде багато пісень українською, але на мою думку - творчість не має мовних кордонів, і ми за свободу мовлення. Проте були деякі неприємні випадки, коли нам було відмовлено у співпраці через наші російськомовні пісні. Це трохи ображає, але ми намагаємось із розумінням до цього ставитись. Але якщо влада колись спробує зробити виключно укрїномовний простір, то я у числі перших підтримаю акції протесту.

Ну, і щоб остаточно розставити всі крапки над «Ї» пропонуємо вам коментарі Миколи Мозгового – генерального директора Національного палацу «Україна», відомого співака і композитора, та Віталія Шевченка – голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, надані журналістам «Радіо Свобода».

Микола Мозговий: " Брехня, що утискується російськомовна пісня. Просто у “Грін Грея” зараз мало концертів. Справа в якості, чи ти потрібен, чи твій товар потрібен суспільству. Чомусь російськомовні зірки, які до нас приїжджають, збирають повні зали і чхати хтіли на, так би мовити, політику якогось устрою. Правда? Якщо це рівень виконання, люди йдуть і платять великі гроші. А на Мурика не йдуть..."

Віталій Шевченко: " Передусім це стосується наших радіокомпаній. До недавнього часу ситуація була взагалі невтішна, український радіоефір суцільно був русифікований. Ми маємо лише окремі компанії, які зараз тримають якусь планку дотримання вимог щодо мови на рівні 70-80%. І говорити про те, що російська мова в нашому ефірі потерпає – це безглуздя. Я хотів би поради тим, хто спробує робити якісь акції на захист російської мови, направити їх трохи в інший бік – хай би докладали свої зусиля передусім для того, щоб мільйони українців, які мешкають в Росії, так само отримали хоча б якісь мінімальні права на задоволення своїх національних і культурних запитів в інформаційній сфері. Очевидно, що подібні публікації продиктовані підготовкою до виборів, йдеться про пресу, яка зорієнтована на обслуговування тих чи інших політичних сил, зокрема тих, які робитимуть свій імідж (в лапках чи без лапок) на розіграші мовної теми".

У всій цій історії ясно одне: коли музика починає обростати пухлиною суб’єктивних політичних, а надодачу, ще й шоу-бізнесових інтересів, то від власне музики нічого й не лишається. Як наслідок маємо скоріше політичний “пронос” під музичний акомпанемент несумісний із реальним життям. Реальність насправді така, що в українському шоу-бізнесі, де діють так само загальновідомі закони ринку, серед замовникив/глядачів значно зростає попит на україномовний продукт, а відповідно і підвищується його вартість. В той же час відбувається і зворотній процес – російськомовний продукт знецінюється і, відповідно, користується меншим попитом у споживача, а тому його виробництво скорочується за рахунок тих виконавців, які через свою творчу імпотенцію не здатні створити нічого нового у музиці і вдаються до останнього засобу виживання – скандальної популярності. І не треба тут починати розмови “о высоком, об искустве”. Це бізнес і ті ж “Грін Грей”, “Тартак”, “Sбей Пепел`S” та інші обертаються в одній машині українського шоу-бізу і грають за однаковими правилами, правилами, які встановлює і диктує споживач, а не чиновники у високих кабінетах. Тут важко не погодитись із Францом, музика дійсно не має ні мовних, ні будь-яких інших кордонів. Зводити паркани – це улюблена справа політиків і якщо дозволити їм втручатись у музику, то вони будуть встановлювати їх і в ній.

Віталій ПРУДИУС
UAFormat.com
Коментарів (28)
RSS-стрічка
1. 24-08-2005 23:55
 
Ну, можно сказать, что Грин Грей молодцы. Абсолютно их поддерживаю. А попклизмом и политикой пахнет больше не от их пресс-релизов, а от автора данной статьи...
[ гість ]
 
Useless
2. 25-08-2005 08:56
 
Useless, твои слова абсолютно useless, потому что они, как и "мазафакская" акция - полное гониво.
[ гість ]
 
Useful
3. 25-08-2005 14:01
 
От ГГ просто тошнит после этого, ублюдки. Ни у кого нет проблем, а у них есть с русским языком! А ларчик просто открывается - эти ребята всегда знали как и кого раскрутить на бабло! Они обыкновенные проститутки. О музыке здесь речь уже давно не идет, потому что ребята очень увлечены борьбой за денежные знаки...
[ гість ]
 
Abuser
4. 25-08-2005 17:18
 
не знаю, щодо акції, а от послухати "Солнце и Луна" Грин Грей та Placebo 'English Summer Rain" корисно - побачите, що не тільки Крутой серед російськомовних виконавців займається ПЛАГІТОМ!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ гість ]
 
катя
5. 25-08-2005 22:19
 
чим далі, тим гірші платівки випускають Грін Грей... от і повелися на гроші і разом ще і рейтингу собі знайдуть... ганьба!!!! :x
[ гість ]
 
чес
6. 26-08-2005 11:51
 
Шо за
Цікаво тільки, хто напружує Грін Грей співати українською? Якщо комусь(гурт чи співак) відмовили із-за того, що він співає не українською, то чого тут ображатися? Люди хочуть слухати українську, а не іноземну мову. 
:о))
[ гість ]
 
Сирний
7. 26-08-2005 15:23
 
Шо за
Побігли ці ГГ за грошенятами як жаби в болото. Мені наприклад невіриться що ГГ хтось переслідує і що хтось навязує українську мову просто ГГ вже в повній Ж..І і говорить такі думки за гроші або це просто такиї pr-хід!!!!!!!!!
[ гість ]
 
Гість
8. 26-08-2005 18:36
 
Шо за
ГГ повинен в першу чергу звернути увагу на якість того музичного продукту, який вони пропонують українському слухачеві, а не притягувати абсолютно беззмістовні аргументи з приводу мовного питання в музиці і апелювати до відсутньої заангажованості. Франц правий, кажучи, що якісна музика легко розриває всі мовні кордони, а патріотизмові Положинського давно покоряюся. "Тартак", ви були прекрасні у вишиванках на Майдані!
[ гість ]
 
akri
9. 27-08-2005 12:55
 
Шо за
ГГ взагалі здурів! Це ж треба таку акцію розпочати! :upset За гроші згодні продати Батьківщіну, та рідну мову! ГАНЬБА!!!!!! Їжайте до Росії та там співайте свої дурукуваті пісні! А ми будемо слухати справжніх патріотів та людей які ШАНУЮТЬ РІДНУ МОВУ! Тартак, дуже вдячен що ви відвідали Харків! Все було просто СУПЕР!!!
[ гість ]
 
dim
10. 27-08-2005 13:02
 
Шо за
[I]Грін Грей виграли на приховану передвиборчу компанію Партії Регіонів. [/I] :)
[ гість ]
 
UyTwins
11. 27-08-2005 17:11
 
Мдя..я...я :((((
Не розділяю я позицію ГГ...Поскандалити хочеться?!Це тупо.
[ гість ]
 
Лєра
12. 27-08-2005 18:47
 
Мдя..я...я :((((
хи-ги...просто чудово! Сьогодні заїхала на М1 де з ким побачитися і мені тіпа нєвзначай дали диск Грін_Греїв...я взала, бо шару люблю, але що це таке насправді зрозуміла лише приїхавши додому...:))) Далі-ноу коментс...;)))
[ гість ]
 
Діана!
13. 28-08-2005 19:17
 
Мдя..я...я :((((
Добрий день. От почитала статтю. Віталію - респект за це. Молодець! І от що я хочу сказати. Я живу в русифікованому місті України - в Донецьку. 16 років я розмовляла російською мовою. Щось змінилося у світогляді після неймовірних, просто чудових людей Західної України і після єднання народу на Майдані. Мою батьки розмовляють зі мною російською мовою, я - українською. Ніхто мене не принижує, просто дивуються. А тим більше не принижують російськомовне населення. У нас не диктатура!Шкода і ганьба Муріку і Дизелю в тому, що вони як ветерани нашого шоу бізнесу не підтримують мову наших предків, а посилаються на те, що їх принижують. Шкода! Все ж таки хочеться сказати, що ми живемо не в Росії, хоча століттями були її часткою. Шкода, що люди не хочуть відбудовувати і відроджувати те, за що віддали своє життя Шевченко, Франко, Українка, Грушевський далі можу продовжувати до нескінченності. Ми Україна, ми маємо свої мову! Я пишаюсь своєю країною, я розповідаю своїм друзям з Германії про нашу землю, про наших неймовірних людей. Я пишаюсь Русланою, Вакарчуком, Положинським, Скрябіним, Пономарьовим, які "виносять" нашу мову у маси. У нас неймовірна, співуча і квітуча мова, так якого дідька треба принижувати свій народ, свою мову і своїх людей, зараді піар компанії? Я розчарувалась в Грін Греї. Шкода що у нас на Україні ще залишилися такі люди.  
 
ПС Діана, ну і як тобі диск?
[ гість ]
 
Ксеня
14. 29-08-2005 12:46
 
Мдя..я...я :((((
Виправлено деякі глюки у тексті, коли слово UAFormat повлазило там де не треба в середині слів :) 
дякую всім за коментарі та відгуки ;)
[ гість ]
 
Vitaliy
15. 29-08-2005 15:09
 
Мдя..я...я :((((
ну як, скажіть мені, можна дичати українським повітрям,стоптувати українську землю і при цьому немати нічого українського в собі :upset  
та це не те що абсурт,а просто соромно,що наша країна лицарів та героїв виростила і виносила на своїй і так до болю понівеченій землі таких БАЛАМУТІВ як ГРИН ГРЕЙ :x Та взагалі що за дебільна назва дебільного гуту.та звісно хлопці вміють грати,але вони вторчені мудили.нехай дізєль штовхає свої колеса по шпалам нафіг з України.А МУрік...йому в псих-лікарню тра :cry дякую всім тим хто гордиться що він українець(ка) Слава Нації! мазе фака-грин грею :grin
[ гість ]
 
Гриз
16. 29-08-2005 15:13
 
Мдя..я...я :((((
вибачте за помолки,кнопав швидко не встигав за думкою.аж соромно. Па! :roll
[ гість ]
 
Гриз знову
17. 29-08-2005 15:24
 
Мдя..я...я :((((
Якщо я не помиляюсь, то Мурік з Дизилем сказали, що при такому розкладі вони не будуть співати на Україні. Є до них запитання: де вони збираються тоді співати і чому вони впевнені, що там вони будуть "ко двору". А так прапор в руки! (Там Мурік щось про кросівки казав, хто пам'ятає?)
[ гість ]
 
Ксеня
18. 29-08-2005 22:56
 
Мдя..я...я :((((
В прошлом году у нас в Днепропетровске выступал Грин Грей. Странно, но ещё тогда не зная их политических пристрастий меня чуть не стошнило от них.  
Да кстати 04,09 будет Тартак с русскоязычной группой Корни. Так кого ущемляют?
[ гість ]
 
Шифр
19. 29-08-2005 22:57
 
Мдя..я...я :((((
В прошлом году у нас в Днепропетровске выступал Грин Грей. Странно, но ещё тогда не зная их политических пристрастий меня чуть не стошнило от них.  
Да кстати 04,09 будет Тартак с русскоязычной группой Корни. Так кого ущемляют?
[ гість ]
 
Шифр
20. 10-09-2005 18:36
 
Я поясню якшо шота камута не ясно (с)М
Жлоби
[ гість ]
 
sb
21. 12-09-2005 13:25
 
Green Grey отстойні "попсняки"
Два придурка! Як один так і другий! Вони вважають себе зірками, а насправді їх час дано пройшов. Вони протягом свого існування не змінилися в жодному з компонентів. Їхні прихильники та фанати давно виросли, а сучасна молодь не сприймає їхні пургометки! Одним словом ГГ вам час на пенсію. І Шуфрича з собою забирайте, і так таких гномів вистачає, а цей взагалі товстозада шльондра Медведчука. А Грин Грей перетворилися у задолизів, від них лайном так і тхне!
[ гість ]
 
Lwenok
22. 14-10-2005 12:00
 
ГринГрей Отморозки!!!
Все послушайте песню GoldPlay-Trabl, и поймёте откуда их типо-хит Эмигрант! 
А тексты вообще отстой я в них нехочу вдупляться даже какието англоязычные фразы не втему, нет ух них своего стиля!! 
[ гість ]
 
Катигорошек
23. 29-10-2005 00:05
 
ГринГрей Отморозки!!!
Вiдповiм на росiйськiй,хоча моя рiдна-украiнська!!!(дивно для Запорiжжя, чи не так?) 
"чемодан-вокзал-Россия" 
Вважаю iншi коментарi не потрiбнi.
[ гість ]
 
Гість
24. 25-05-2006 15:27
 
ГринГрей Отморозки!!!
Всі ви какашкі!!!! :grin :grin :grin
[ гість ]
 
Гість
25. 25-05-2006 15:27
 
ГринГрей Отморозки!!!
Всі ви какашкі!!!! :grin :grin :grin
[ гість ]
 
Гість
26. 25-05-2006 15:31
 
ГринГрей Отморозки!!!
Смішно, чи не так???
[ гість ]
 
Гість
27. 25-05-2006 15:38
 
ГринГрей Отморозки!!!
Ми не будем сидіти без діла, бо в серцях у нас не згасла ще віра!! Прикладемо сюди й свої руки, щоб у щасті жили наші діти й онуки. Не забудемо ми тої миті: помаранчевий колір та жовто-блакиті. Це нас об'днало, ми, справді, народ, тепер кожен з нас це - патріот!!!!
[ гість ]
 
Гість
28. 25-05-2006 19:33
 
ГринГрей Отморозки!!!
Та просто музика ГГ користується все меншим і меншим попитом зі зростанням моди на українізацію. Вони розумні свою акцію в Криму і на Донбасі проводити-а в Ужгород слабо з"їздити? :upset
[ гість ]
 
фактично сама

Коментарі можуть залишати тільки зареєстровані користувачі.

 
< Попередня   Наступна >